BT Corporate - шаблон joomla Оригами

UAC Mühendislik

Tank Muayenesi

Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Depolama tankları; Petrol, petrol ürünleri, kimyasal ürünler, su, yağ vb. için ısısal veya soğuk, kısa veya uzun süreli depolama için kullanılan ortamları vardır. ABD'de, depolama tanklarını, basınçlı kaplardan ayırarak, sıfır (ya da çok az) basınç altında çalıştırırlar. Depolama tanklarının tasarımı ve kontrolü için Amerika Petrol Enstitüsünün yayınlamış olduğu API Standartları kullanılmaktadır. Bu standartlara göre depolama tanklarında testler ve periyodik kontroller gerçekleştirilmektedir.

Depolama tanklarındaki kontroller yer altı (UST) ve yer üstü (AST) tanklarında farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar aşağıdaki gibi kısaca ifade edilmektedir.
- Tasarımı
- Depolama amacı
- Çevresel ve güvenlik testleri
- Malzeme bilgisi gibi
Depolama tankları, birçok şekillerde kullanılabilir:
- Silindirik dikey veya yatay
- Üst kısım açık veya kapalı
- Düz dipli, konik alt eğimli veya çanak alt
Rafineriler
Belirli bir akışkan için tanklar bu maddenin parlama noktasına göre seçilir. (Genellikle rafinerilerde ve özellikle sıvı yakıtlar için, çatı tankları sabit ve çatı tankları yüzen.)

Sabit tavanlı tanklar olağandan çok yüksek parlama noktaları sıvı içindir. (örneğin akaryakıt, vb.)

Yüzer tavanlı tanklar dış yüzer tavanlı tanklar ve iç yüzer tavan tipleri (IFR Tanklar): (FR Tanklar genellikle çatı yüzer de denir) olarak ayrılır.
IFR tankları düşük parlama noktaları olan sıvı için kullanılır (örneğin ATF, MS. Benzin, etanol). Bazı durumlarda nafta, gazyağı, dizel, ham petrol gibi Orta parlama noktası olan sıvılar bu tanklarda depolanır.
Açık çatı tipi tankı, genellikle cevher çamurları saklamak için madencilik alanlarında bulunan yaygın türlerinden biri.
Depolama tankları için rafineri konumlarına göre bir diğer sınıflandırma yapılır:
• COT- ham petrol tankages
• PIT- ürün ve ara depolama tankages
• DISPATCH- sevk alan tankages
• Depolama su vb için santral alanında yapılan UTILITIES- tanklar,
• OSBL ilk 3 tip dışarı yan pil sınırı tankages altına tanks-
• ISBL bu (nötralizasyon tankları, su tankları vb gibi) bir rafineri üretim birimlerinde bulunan genellikle küçük tanklar vardır
Tankın Diğer Türleri
Atmosferik: Bu tanklarda API 620, API 653 ve API 650 standardına göre hizmet verilmektedir.
Yüksek basınç : Büyük basınçlara dayanabilecek şekilde paslanmaz çelikten imal edilmiş tanklardır. Bu tanklar basınçlı kap sınıfına girme durumunda tüm işlemler hariç tutulur.
Süt tankı: Bir toplu süt soğutma tankı tarım süt soğutma ve süt kamyonetin tarafından alınabilir kadar soğuk sıcaklıkta süt tutmak için büyük bir depolama tankı. Toplu süt soğutma tankı önemli bir süt çiftliği cihazıdır. Genellikle paslanmaz çelikten yapılmış ve iyi durumda çiftlikte çiğ süt saklamak için her gün kullanılır. Her süt toplama sonra temizlenmesi gerekir.